Oled ettevõtja, kelle kaubad liiguvad kaubaalustel või pead hoopis tootmisettevõtet kus on tarvis kahe tootmisprotsessi vahel kaupu liigutada – kahvelkäru on parim abimees kaubaaluste liigutamisel. Järgnevas blogis räägime natukene kahvelkärude spetsiifikast ning sellest millist kahvelkäru valida.

Mis on kahvelkäru?

Lihtsustatult öeldes on kahvelkäru ratastel käsikäru, mille ehituslik eripära lubab sellega liigutada kaubaaluseid (rocla, käsikahvelkäru, alusesiirdaja, käsirocla). Kuigi tundub, et kõik kahvelkärud on ühesugused, on tegelikult olemas mitmeid erinevaid tüüpe, mis on loodud erinevateks tööülesanneteks.

Erinevad kahvelkärud erinevateks töödeks

  • Standardsed kahvelkärud: Need on kõige levinumad kahvelkärud, mida kasutatakse kergete ja keskmise raskusega koormate tõstmiseks ja liigutamiseks tasasel pinnal.
  • Spetsiaalsed kahvelkärud: Need on loodud konkreetsete ülesannete täitmiseks, näiteks ebatasasel pinnal töötamiseks, madalate kaupade või hoopis erimõõdus kaubaaluste liigutamiseks. Samuti kuuluvad siia alla erinevate spetsiifiliste kaupade siirdamiseks mõeldud kärud nagu nt. kaablirulli siirdaja või hoopis käärkahvelkäru.
  • Kaaluga kahvelkärud: Need kahvelkärud on varustatud kaaluga, mis võimaldab koormate kiiret ja täpset kaalumist.
  • Elektrilised kahvelkärud (alusesiirdajad) : Kahvelkäru edasiarendus mugavamaks ja kergemaks kauba tõstmiseks ja liigutamiseks elektrimootorite abil.

Oluline faktor kahvelkäru valimisel on rullikute konfiguratsioon.

Kahvelkärud jaotatakse rullikute konfiguratsiooni järgi kahte kategooriasse –

Singelrullikuga kahvelkäru (üks rullik ühe kahvli otsas)

Singel-rullik koosneb ühest rattast kahvli mõlema haru all. See sobib paremini siledatele põrandatele. Singelrullikutega kahvelkäru veereb üle väikeste takistuste kergemini mis teeb singel-rullikutega kahvelkäru ideaalseks valikuks juhul kui vajadus on kaubaaluseid võtta „risti“.

Tandemrullik (kaks rullikut ühe kahvli otsas)

Tandemrullikud koosnevad kahest rattast kahvli mõlemal harul. Topelt rullikud jaotavad koormuse ühtlasemalt ja võimaldavad käru sujuvamat liikumist ebaühtlastel pindadel või üle väikeste pragude. Need sobivad hästi kasutamiseks, kui kahvelkäru liigub näiteks kaldteede või konarlike pindade peal. 
Tandemrullikutega kahvelkäru ei sobi hästi kaubaaluste risti võtmiseks kuna tandemrullik jääb kaubaaluste puitkonstruktsioonile tõstmisel ette.

Rataste ja rullikute materjal

Kahvelkäru rattad ja rullikud on olulisemaid osad, mis mõjutavad käru kasutusmugavust ja vastupidavust. Erinevad pinnad ja töötingimused nõuavad erinevat tüüpi rattaid:

  • Nailonrattad: Vastupidavad kõvast materjalist rattad mis sobivad siledatel pindadel kaupade liigutamiseks. Kerge raskeid kaupu liikuma saada kuid väga mürarikkad.
  • Polüuretaanrattad: Need on vaiksed ja tugevad rattad mis sobivad hästi siseruumides kasutamiseks. Kannatavad kergemaid ebatasasusi. Vaiksemad kui nailonrattad.
  • Kummist rattad: Hea haarduvusega materjal mis lubab töötada ebatasasel pinnal ning kohtades kus vaikus on võtmetähtsusega. Ei sobi väga raskete kaupade liigutamiseks.

Mida peaksid kahvelkäru valimisel arvestama?

  • Koormate kaal: Vali kahvelkäru, mis suudab tõsta sinu kõige raskemat koormat.
  • Töökeskkond: Kasutad kahvelkäru siseruumides või väljas? Millised on põrandakatted?
  • Manööverdamisruum: Kui palju ruumi on sul kahvelkäruga töötamiseks?
  • Lisafunktsioonid: Kas vajad kaalu, eripikkusega kahvleid või muid lisaseadmeid?

Elektrilised kahvelkärud – tulevik on käes

Kui traditsioonilised kahvelkärud on olnud ladudes ja tootmispindades pikka aega levinud, siis tänapäeval koguvad üha enam populaarsust elektrilised kahvelkärud. Need on mitte ainult mugavamad, vaid pakuvad ka mitmeid muid eeliseid:

  • Ergonoomika: Elektrimootoriga liikuvad ja tõstvad seadmed vähendavad oluliselt vajadust operaatori füüsiliseks pingutuseks ning see omakorda vähendab soodumust erinevateks väsimusest tekkinud apsudeks.
  • Täpsus: Elektrikärude juhtimine on täpsem, mis võimaldab keerukamaid manöövreid täpsemalt läbi viia ning sellega vähendada oluliselt kaupade kahjustumise või hävimise riski.
  • Ohutus: Elektrikärude puhul on väga tugev rõhk pandud turvalisusele. Tänapäeva elektrilistel alusesiirdajatel on elektrooniline pidur mis rakendub siis kui operaator peaks mingil põhjusel sangast lahti laskma. See omakorda pidurdab „jooksu pannud“ kauba ning säästab sellega kellegi potentsiaalsetest vigastustest.

Kui kaalud kahvelkäru soetamist, tasub kindlasti vaadata ka elektrilist alusesiirdajat


4 nõuannet kahvelkäru pika eluea säilitamiseks:

  1. Regulaarne kontroll: Kontrolli regulaarselt kahvelkäru seisukorda, eriti rullikuid ja rattaid, kahvleid ja hüdraulikasüsteemi. Kui märkad leket – tasub reageerida kohe ning broneerida aeg remonttöödeks
  2. Puhastus: Hoia kahvelkäru puhtana. Kontrolli, et rataste ja rullikute vahele ei ole kerinud nööri, kilet või muud materjali.
  3. Määrimine: Määri regulaarselt liikuvaid osi.
  4. Professionaalne hooldus: Vii kahvelkäru regulaarselt hooldusse spetsialistide juurde.

Kokkuvõtteks:

Kahvelkäru on oluline tööriist paljudes ettevõtetes. Õige kahvelkäru on kui hea tööriist – hobikasutajale sobib igasugune kuid suure koormusega kasutuseks ja spetsiifiliste vajaduste täitmiseks tuleks teha natukene eeltööd ning valida käru vastavalt tööiseloomule. Kahvelkärude järjepidev hooldus tagab selle pikaealise ja ohutu kasutamise.
Kui soovite oma tööprotsesse tõhusamaks muuta – võtke ühendust Laomaailmaga ning valime koostöös Teiega välja Teie järgmise profitööriista!