Optimeeri oma laopinda nutikalt: Vahepõrand kui investeering tulevikku
02.05.2025
Kas Sinu laos hakkab ruum otsa saama, aga kolimine tundub liiga kulukas ja tülikas? On olemas nutikas lahendus, mis võimaldab olemasolevat pinda maksimaalselt ära kasutada – vahepõrand ehk mezzanine. Selles postituses uurime lähemalt, mis on vahepõrandad, miks neid ehitatakse ning miks see võib olla Sinu ettevõtte jaoks parem valik kui uute ruumide otsimine.
Mis on vahepõrand (Mezzanine)?
Lihtsalt öeldes on vahepõrand iseseisev teraskonstruktsioon, mis paigaldatakse olemasolevasse hoonesse, tavaliselt lao- või tööstushoonesse, et luua täiendav põrandapind. See on sisuliselt vahekorrus, mis asub peamise põranda ja lae vahel ning ei kata kogu hoone põrandapinda, jättes osa ruumist kõrgeks. Vahepõrandat ei loeta tavaliselt hoone täisväärtuslikuks korruseks, kuid see lisab oluliselt kasutatavat pinda ilma hoone välist kuju muutmata.

Konstruktsioon koosneb tavaliselt teraspostidest, -taladest, vahelaest ja põrandakattest ning sellele pääseb ligi treppidega. Tihti kasutatakse vahepõrandale pääsemiseks kaubalifti, et kaubad korruste vahel sujuvalt liiguks.
Milleks vahepõrandaid ehitatakse?
Peamine põhjus vahepõrandate ehitamiseks on ruumipuuduse lahendamine ja olemasoleva ruumi efektiivsem kasutamine. Selle asemel, et investeerida kalli hoone laiendusse või täiesti uude asukohta kolimisse, võimaldab vahepõrand ära kasutada olemasolevat vertikaalset ruumi.

Levinumad kasutusviisid vahepõranda kasutuseks on:

Lisalaopind: Kõige sagedasem kasutusala. Vahepõrandale saab paigutada riiuleid kergemate kaupade või harvem kasutatavate esemete hoiustamiseks.

Töökohad ja kontoriruumid: Vahepõrandale saab ehitada kontoribokse, koosolekuruume või tööalasid, hoides need eraldi mürarikkamast tootmis- või laoalast allkorrusel.

Tootmis- või komplekteerimisalad: Teatud tootmisetappe või komplekteerimistöid saab viia vahepõrandale, vabastades allkorrusel ruumi suurematele seadmetele või logistikale.

Puhke- või olmeruumid: Vahepõrandale saab rajada töötajate puhkeruume, riietusruume või sööklaid.
Kokkuvõttes aitab vahepõrand optimeerida ruumikasutust, parandada töövoogusid ja suurendada tegevuse efektiivsust ilma suuremahuliste ehitustöödeta.
Milliseid variante on?
Vahepõrandaid saab liigitada mitmeti, kuid peamiselt eristatakse neid konstruktsiooni ja otstarbe järgi:
Vabaltseisvad (Freestanding) vahepõrandad: Need on kõige levinumad. Konstruktsioon toetub oma postidele ja on hoonest endast sõltumatu. Neid on suhteliselt lihtne paigaldada ja vajadusel ka demonteerida ning teise kohta viia.


Riiulisüsteemidele toetuvad vahepõrandad: Sellisel juhul moodustavad osa kandekonstruktsioonist tugevdatud riiulisüsteemid. See on hea lahendus, kui soovitakse integreerida ladustamist ja käiguteid mitmel tasandil.
Hoone konstruktsioonile toetuvad vahepõrandad: Mõnikord saab vahepõranda integreerida hoone enda kandekonstruktsioonidega, kuid see nõuab põhjalikumat projekteerimist ja sõltub olemasoleva hoone ehituslikest iseärasustest.

Lisaks saab vahepõrandaid kohandada vastavalt vajadusele:
- Põrandakate: Võib olla vineerist, puitlaastplaadist, metallrestidest (hea kohtades, kus on vaja ventilatsiooni või tuleohutusnõudeid) või spetsiaalsetest komposiitpaneelidest.


- Kandevõime: Projekteeritakse vastavalt sellele, mis otstarbel pinda kasutama hakatakse (kergkaubad, raskemad seadmed, inimeste liikumine).
- Lisavarustus: Trepid, käsipuud, turvaväravad kauba laadimiseks, liftid, konveierid jms.
Miks kaaluda vahepõranda paigaldust kolimise asemel?
Kui laopind jääb väikeseks, tundub kolimine sageli esimese loogilise sammuna. Kuid enne selle suure sammu astumist tasub tõsiselt kaaluda vahepõranda paigaldamist. Siin on mõned põhjused, miks see võib olla parem alternatiiv:
- Kuluefektiivsus: Vahepõranda ehitamine on pea alati oluliselt odavam kui uute ruumide ehitamine, ostmine või isegi pikaajaline rentimine suuremal pinnal. Lisaks jäävad ära kolimiskulud, uue koha sisseseadmise kulud ja võimalikud rendilepingu trahvid.
- Kiirem lahendus: Vahepõranda projekteerimine ja paigaldus võtab tavaliselt vähem aega kui uue sobiva asukoha leidmine, läbirääkimised, kolimine ja tegevuse taasülesseadmine.
- Minimaalne tegevuse häirimine: Kuigi paigaldus nõuab teatud tööseisakuid, on need tavaliselt lühemad ja vähem häirivad kui terve ettevõtte kolimine uude asukohta. Sageli saab tööd jätkata ümber paigaldusala.
- Olemasoleva ruumi maksimeerimine: Kolimise asemel kasutad ära juba olemasolevat ja tasutud vertikaalset ruumi, mis muidu seisaks tühjalt. See on eriti väärtuslik kõrgete lagedega hoonetes.
- Asukoha säilitamine: Väldid vajadust muuta juriidilist aadressi, teavitada kliente ja partnereid ning riskida heade töötajate kaotusega, kellele uus asukoht ei pruugi sobida.
- Paindlikkus: Vabaltseisvaid vahepõrandaid saab tulevikus vajadusel demonteerida ja isegi teise kohta kolida, mis annab investeeringule pikaajalise väärtuse.
Kokkuvõtteks on vahepõrand on tark ja tõhus viis laopinna laiendamiseks ilma suuremahuliste ehitustööde või kuluka kolimiseta. See võimaldab olemasolevat ruumi maksimaalselt ära kasutada, parandada töökorraldust ja säästa märkimisväärselt kulusid. Kui tunned, et Sinu laos hakkab kitsaks jääma, tasub kindlasti uurida vahepõranda rajamise võimalusi kui strateegilist investeeringut Sinu ettevõtte kasvu.
Vahepõranda kohta lisainfo saamiseks võta ühendust info@storit.ee või +372 659 30 30. Arutame läbi, millised on võimalused ja kuidas teie ruume kõige efektiivsemalt ära kasutada!
